Így lesz garzonlakásodból funkcionális otthon, amitől nem fáj majd a fejed
A garzonlakás lakberendezése mindig komolyabb tervezést és eszköztárat követel meg, mint egy olyan ingatlan berendezése, ami hatalmas szobákkal, jól kihasználható terekkel rendelkezik. Ezek a kis alapterületű lakások mindenképpen kompromisszumot követelnek meg a tulajdonostól, de értő kezek között nem csak élhetővé, de praktikussá ész esztétikussá is tudnak válni.
A legfontosabb, amin minden múlik: egy alaprajz, beépített bútorok és praktikus elrendezésű konyha
Egy garzonlakás esetében a praktikus elrendezés kiemelkedő fontosságú, hiszen a tér korlátozott méretei miatt minden négyzetméternek ki kell szolgálnia valamilyen funkciót. Különösen igaz ez a konyhára, ugyanis még egy ilyen kicsi lakásban is központi helyiségnek számít. Ha kíváncsi vagy, hogyan lehet egy garzonlakásban praktikus elrendezésű konyhát kialakítani, kattints ide.
Ez abban az esetben is fontos, ha kiadásra, vagy Airbnb kiadásra szánod garzonlakásodat. A garzonlakások Airbnb kiadásra való felkészítéséről ebben a bejegyzésünkben írunk bővebben.
Emellett a praktikus elrendezés segít növelni a tárolók kialakításának lehetőségét, ami különösen fontos a kisebb lakásokban. Beépített szekrények, rejtett polcok vagy más tárolási megoldások segítségével a lakók könnyedén rendszerezhetik és tárolhatják holmijaikat, minimalizálva a rendetlenséget és javítva az általános életminőséget. A garzon lakásokban a praktikus elrendezés tehát nemcsak a térkihasználás hatékonyságát növeli, hanem a mindennapi élet kényelmét és élvezetét is elősegíti.
Mutatunk pár példát a praktikus elrendezésre.
Egyetemista lány garzonlakása:
Egyetemista diáklány a 28m2-es garzonlakásának praktikus felosztása: van előszoba, elkülönített franciaágy, étkező és dolgozósarok, elegendő tárolóhely és fürdőszoba – mindez praktikusan megoldva.
Egyedülálló tulajdonos számára berendezett garzon:
Egyedülálló tulajdonos 29 m2-es lakásának praktikus elrendezése.
A 29m2-es lakásban vendégágy is helyet kapott a tulajdonos gyermekének. A rendkívül kicsi területen a belsőépítészek kiváló munkát végeztek. Található a lakásban konyha étkezővel, dolgozósarok, előszoba, elegendő tároló, leválasztott hálófülke és tévé/olvasó sarok is.
Konkrét tippjeink a garzonlakás praktikus berendezésére:
BÚTOROK ÉS TÁROLÁS
- Többfunkciós bútorok
Többfunkciós bútorokkal (pl. kinyitható kanapé, lehajtható, falra szerelt asztal, tárolórekeszes dohányzóasztal) rengeteg helyet nyerhetsz. Érdemes kerülni a nagyméretű, sötét árnyalatú bútorokat, mert zsúfolt hatást keltenek, válassz helyette inkább meleg és világos színű darabokat. Mindig az adott tér méretéhez képest választjuk ki a bútorokat, nem választunk olyan kanapét vagy ágyat, ami elfoglalja az adott helyiség felét!
- Beépített szekrények
Nagyobb méretű lakásokban is javasoljuk a beépített szekrények használatát, azonban egy garzonlakás esetében ez elengedhetetlen! Számos olyan ingatlan hirdetés jön velünk szembe, ahol gyönyörűen berendezett lakásokat találunk, ami kiválóan alkalmas rövidtávú kiadásra (pl. Airbnb), viszont állandó lakásként szinte alkalmatlan a tárolási lehetőségek hiánya miatt.
TERJESZKEDJ FELFELÉ
A garzonlakások sokesetben régi, belvárosi házakban találhatóak, ahol viszonylag nagy a belmagasság. Ez kiváló lehetőséget ad a felfele terjeszkedésre, akár állógaléria, vagy egy szinte teljesértékű emelet kialakítására is, ahol nem csak az ágy, hanem akár gardrób és dolgozó sarok is elférhet. Amennyiben a tulajdonosok nem építenek galériát, a rendelkezésre álló terület minimum negyede kihasználatlan marad.
A garzonok praktikus helykihasználásának egyik nagyon népszerű megoldása az ágy fekvő- vagy állógalérián való elhelyezése. Egy kisebb galériával is rengeteg helyet spórolhatunk meg a garzon nappali részéből!
MODERN, MINIMALISTA DESIGN
Érdemes a konyhabútorok és a beépített vagy gardrób szekrények esetében a nagy fogantyús, cirádás szekrényeket teljesen elfelejteni! Ennek nem csak az az oka, hogy a ma főként a fogantyú nélküli ajtók, melyek egy egyszerű nyomással kinyithatóak számítanak divatosnak, hanem minél több részlet és apró tárgy található a garzonban, annál zsúfoltabb hatást kelt majd a szemünknek.
+1 TIPP : ENGEDD BE A FÉNYT!
Fontos tervezési szempont, hogy minél kisebb méretű egy helyiség, annál több fényforrásra van szükségünk (legjobb a természetes fény). Amennyiben erre nincs lehetőség, mert az ablakok mérete és pozíciója adott, akkor a tervezéskor azt kell figyelembe vennünk, hogy mely helyiségeket a nap mely szakaszában használják a tulajdonosok, és ennek mentén kialakítani a lakás elrendezését.
SZÍNHASZNÁLAT
A kevesebb fényt ellensúlyozhatjuk azonban jól megválasztott, világos színekkel, mind a falak, mind a bútorok tekintetében. Ha kisebb méretű a lakásod, érdemes kerülni a sötétebb falszíneket. Összenyomja a teret, zsúfolt hatást kelt. Igaz ez a bútorokra is, ezek kiválasztásakor is figyelj arra, hogy ne legyen túl sok, sötétebb tónusú bútor a szobában.
Sokan szembesülünk azzal a kihívással, hogy kis lakásban kell élnünk, de néhány trükk és taktika alkalmazásával tágasabb és kényelmesebb környezetet teremthetünk magunknak.
Összefoglalva:
- Használjunk világos színeket a falakon és a bútorokon, mivel ezek optikailag növelik a teret és fényesebbé teszik azt.
- Ügyeljünk arra is, hogy ne legyenek sötét árnyalatú, nehéz vagy túl bonyolult mintájú textíliák, mivel ezek szűkítik a teret.
- A bútorok kiválasztásánál a funkcionalitás és a helytakarékosság az elsődleges szempontok. Válasszunk olyan bútorokat, amelyek több célt is szolgálnak, például ágy alatti tárolókat vagy kanapét, amelyben rejtett rekeszek vannak a tárolásra.
- A bútorok lehetőleg legyenek könnyűek és átláthatóak, hogy a látvány ne legyen zsúfolt. Emellett használjunk magas bútorokat, például polcokat és könyvespolcokat, hogy kihasználjuk a tér függőleges irányát. Érdemes a kisebb tárgyakat valamilyen tárolóban rendszerezni, és minimalizáljuk a felesleges dolgokat a lakásban.
Ezek a gyakorlati lépések segíthetnek bármilyen kis lakást tágasabbnak és kellemesebbnek érezni.
További hasznos tippeket a praktikus tárolásról az alábbi Instagram bejegyzésünkben olvashatsz:
A kisméretű nappalik hatékony elrendezéséről pedig ebben a posztunkban írtunk: